You are currently viewing PRUDENȚĂ, ECHILIBRU ȘI ÎNȚELEPCIUNE ÎN VIAȚA DE CREDINȚĂ

PRUDENȚĂ, ECHILIBRU ȘI ÎNȚELEPCIUNE ÎN VIAȚA DE CREDINȚĂ

 

   Cu privire la icoana Sf. Cuv. Paraschiva, de la biserica Târgului din Târgoviște, care, începând cu data de 19 iunie a.c., se bucură de o deosebită atenție și evlavie, îndemnăm credincioșii Eparhiei noastre la prudență, echilibru și răbdare, pentru că așa cum știm din tradiția Bisericii noastre, orice eveniment minunat devine credibil în timp, prin constanță și efectele bune și rodnice pe care le produce în viața credincioșilor.
   Veridicitatea și autenticitatea oricărui fenomen religios se validează, deci, în timp și mai ales prin aprofundarea valorilor evanghelice în viața credincioșilor. În Ortodoxie, orice icoană transmite un mesaj de lumină, bucurie și speranță, mijlocind în viața noastră prezența cea nevăzută a lui Dumnezeu și a sfinților. Prin urmare, îndemnăm pe fiii și fiicele Eparhiei noastre la aprofundarea credinței, cu discernământ și înțelepciune.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI