You are currently viewing REVEDERE DUPĂ 20 DE ANI DE LA ABSOLVIREA SEMINARULUI TEOLOGIC DIN TÂRGOVIȘTE

REVEDERE DUPĂ 20 DE ANI DE LA ABSOLVIREA SEMINARULUI TEOLOGIC DIN TÂRGOVIȘTE

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, luni, 2 octombrie 2023, la Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Târgoviște a avut loc revederea promoției 2003, la 20 de ani de la absolvirea studiilor seminariale.

Programul a debutat în Paraclisul din incinta Seminarului, unde, un sobor de preoți a oficiat o slujbă de mulțumire pentru binefacerile revărsate de Dumnezeu asupra cadrelor didactice, absolvenților și ostenitorilor Seminarului Teologic, după care a urmat o slujbă de pomenire pentru profesorii și absolvenții din promoția amintită, trecuți la cele veșnice.

Reuniunea a continuat în sala de festivități a școlii, unde, în prezența diriginților și a profesorilor îndrumători, s-a desfășurat cursul festiv, în cadrul căruia profesorii au transmis mesaje de felicitare și de apreciere, apoi fiecare absolvent și-a prezentat realizările din ultimii ani, atât în plan profesional-vocațional, cât și în viața personală.

Absolvenții, alături de familiile lor, au trăit momente emoționante și pline de bucurie la reîntâlnirea cu profesorii care i-au îndrumat, încredințându-le recunoștința pentru educația și formarea duhovnicească pe care le-au primit de la aceștia în timpul anilor de studiu.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI