You are currently viewing ROMÂNI DIN UCRAINA ÎN VIZITĂ LA MÂNĂSTIREA DEALU

ROMÂNI DIN UCRAINA ÎN VIZITĂ LA MÂNĂSTIREA DEALU

     

 

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, sâmbătă, 24 martie 2018, un grup de 50 de români din Ucraina (sudul Basarabiei), din orașele Ismail, Reni, Chilia, Cetatea Albă, însoțiți de către domnul Veaceslav Șaramet, Secretar de Stat în cadrul Ministerului pentru Românii de Pretutindeni, au vizitat Mănăstirea Dealu, de lângă Târgoviște.

   Aici, le-a fost prezentat istoricul acestei mânăstiri, cea mai importantă gropniță domnească munteană și locul apariției primului Liturghier ortodox din lume (1508), la finalul vizitei, primind în dar, ca semn de binecuvântare, iconițe, din partea Înaltpreasfinției Sale, prin intermediul Pc. Pr. Consilier Ionuț Ileana.

   Acest grup de vizitatori a venit în România prin intermediul proiectului „Descoperă și cunoaște România”, ce este organizat de către Ministerul pentru Românii de Pretutindeni, în perioada martie-decembrie 2018, cu scopul promovării turistice, spirituale și culturale a țării noastre.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI