You are currently viewing S-AU REÎNTORS TINERII PARTICIPANȚI LA ÎNTÂLNIREA TINERETULUI ORTODOX DE LA SIBIU

S-AU REÎNTORS TINERII PARTICIPANȚI LA ÎNTÂLNIREA TINERETULUI ORTODOX DE LA SIBIU

            

   Cei 40 de tineri din Arhiepiscopia Târgoviștei care au participat, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, la Întâlnirea Tineretului Ortodox de la Sibiu, din perioada 6-9 septembrie 2018, s-au reîntors la Târgoviște.
   Reprezentând cu cinste și responsabilitate Eparhia noastră, tinerii au vizitat, la plecare, Mânăstirea Cozia, locul unde își află odihna veșnica voievodul Mircea cel Bătrân și mama voievodului Mihai Viteazul. Pe parcursul celor patru zile, tinerii au participat la ateliere de lucru, cu teme specifice, legate de unitatea noastră națională și aprofundarea spiritualității ortodoxe, dar și la activități de socializare și de cunoaștere a credinței noastre străbune. De asemenea, au luat parte la manifestările liturgice și artistice care au celebrat credința și cultura noastră creștină, ajutându-i pe tinerii prezenți să conștientizeze nevoia implicării lor misionare în promovarea credinței strămoșești.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI