You are currently viewing SĂPTĂMÂNA „SĂ ȘTII MAI MULTE, SĂ FII MAI BUN !” ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

SĂPTĂMÂNA „SĂ ȘTII MAI MULTE, SĂ FII MAI BUN !” ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

 

          

    

                    

   

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, cu ocazia săptămânii „Să știi mai multe, să fii mai bun! „, în cadrul Parteneriatului dintre Biserică și Școală, în foarte multe parohii ale Eparhiei noastre au avut loc activități educaționale, urmare a colaborării dintre preoți și profesorii de Religie. Astfel, cu acest prilej, au avut loc pelerinaje la mânăstirile din Eparhia noastră (Dealu, Stelea, Nucet, Viforâta), fiind vizitate muzeele ecleziale de aici, s-au desfășurat concursuri de pictură (Bădulești, Lucieni, Parohia Potlogeni Vale, Școala Pătroaia Vale, etc.), activități comemorativ-artistice dedicate cinstirii eroilor neamului cu prilejul Înălțării Domnului (Băleni Sârbi, Parohia Sfinții Arhangheli din Târgoviște, etc.), au fost vizitate biserici parohiale, iar copiilor li s-a prezentat sfântul locaș, au fost donate cărți bibliotecilor comunale (Gura Șuții, 300 volume), au fost realizate cateheze cu diferite teme, precum importanţa rugăciunii, modul de comportare al lor în locaşul de cult, ori au fost vizionate filme religioase, sau au fost vizitate monumente ale eroilor. În cadrul acestor activități au avut loc dialoguri pe diferite teme duhovnicești și culturale, iar, la finalul activităților, copiii au primit daruri constând în dulciuri sau obiecte religioase.

   În cadrul Centrului Social Creștin al Arhiepiscopiei Târgoviștei, sub supravegherea Pc. Pr. Adrian Rada, directorul instituției, s-au desfășurat cursuri de quilling, desen, limba engleză, cusături și origami, cu scopul de a promova și dezvolta creativitatea copiilor, dar și elemente ale învățăturii noastre de credință, la acestea participând peste 200 de tineri de la Școala Ion Alexandru Brătescu-Voinești din Târgoviște.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI