You are currently viewing SĂRBĂTOAREA ACOPERĂMÂNTULUI MAICII DOMNULUI – HRAMUL MÂNĂSTIRII DEALU

SĂRBĂTOAREA ACOPERĂMÂNTULUI MAICII DOMNULUI – HRAMUL MÂNĂSTIRII DEALU

   

   

  

   Duminică, 1 octombrie 2017, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, însoțit de Părintele Vicar, de Părinți Consilieri de la Centrul Eparhial, de preoți și diaconi, a săvârșit Sf. Liturghie în biserica mare a Mânăstirii Dealu, de lângă Târgoviște, cu ocazia hramului paraclisului mânăstirii. La finalul sfintei slujbe, Înaltpreasfinția Sa a mers în paraclisul mânăstirii unde a rostit o rugăciune catre Maica Domnului, apoi, a avut loc o agapă pentru toți slujitorii și credincioșii prezenți. În cuvântul Său de învățătură, Înaltul Ierarh a evidențiat rolul Maicii Domnului în istoria mântuirii și în cadrul cultului liturgic al Bisericii noastre străbune, arătând că prin întreaga ei viață, ea este un semn al milostivirii dumnezeiești, plin de lumină și speranță, îndemnând în permanență a asculta de cuvintele Mântuitorului Hristos.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI