You are currently viewing SĂRBĂTOAREA BOTEZULUI DOMNULUI LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

SĂRBĂTOAREA BOTEZULUI DOMNULUI LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

          

          

 

   Cu prilejul sărbătorii Botezului Domnului, numeroși credincioși au luat parte,la Catedrala din Târgoviște, luni, 6 ianuarie 2020, la Sfânta Liturghie, săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, însoțit de Părintele Vicar Eparhial, preoți și diaconi.

   Înaltul Ierarh a săvârșit, apoi, pe podiumul special amenajat, în fața sfântului locaș, slujba sfințirii Aghiazmei celei Mari.

   Mitropolitul Nifon a vorbit despre sensul teologic și misionar al sărbătorii Botezului Domnului, aprofundând semnificația ei sacramentală și cosmologică. Astfel, Înaltul Ierarh a evidențiat valoarea creației lui Dumnezeu, ca spațiu al vieții, sfințirii și mântuirii noastre, precum și responsabilitatea pe care o avem față de protejarea și apărarea lumii în care trăim. Înaltpreasfinția Sa a vorbit și despre nevoia de înnoire a vieților noastre, de alungare a urii, întunericului și răutății, pentru a promova pacea, iubirea și buna înțelegere între oameni.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI