You are currently viewing SĂRBĂTOAREA BOTEZULUI DOMNULUI LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

SĂRBĂTOAREA BOTEZULUI DOMNULUI LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

   Cu prilejul sărbătorii Botezului Domnului, vineri, 6 ianuarie 2017, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON va celebra Sfânta Liturghie, la Catedrala din Târgoviște, și, apoi, în fața sfântului locaș, slujba Aghiazmei celei Mari.
   Cunoscută în limbaj popular sub numele de Boboteaza, sărbătoarea constituie actualizarea liturgică a evenimentului Botezului Domnului, în râul Iordan din Israel, acum aproape două milenii, de către Sf. Prooroc Ioan Botezătorul, moment ce marchează începutul activității publice a Mântuitorului Iisus Hristos și prefigurează Sfânta Taină a Botezului.
   Invităm credincioşii să participe la acest important moment sacramental, începând cu ora 8.30, prilej cu care vor putea primi, la finalul sfintei slujbe, Sfânta Aghiasmă.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI