You are currently viewing SĂRBĂTOAREA BOTEZULUI DOMNULUI LA CATEDRALA MITROPOLITANĂ DIN TÂRGOVIȘTE

SĂRBĂTOAREA BOTEZULUI DOMNULUI LA CATEDRALA MITROPOLITANĂ DIN TÂRGOVIȘTE

 

     

    

   Vineri, 6 ianuarie 2017, cu ocazia sărbătorii Botezului Domnului, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, împreună cu un sobor de preoți și în prezența a numeroși credincioși, a celebrat Sfânta Liturghie, la Catedrala din Târgoviște. La finalul sfintei slujbe, pe un podium special amenajat în fața sfântului locaș, Înaltpreasfinția Sa a săvârșit slujba Aghiazmei celei Mari.

   În cuvântul său, Înaltul Ierarh a aprofundat înțelesul soteriologic și sacramental al praznicului Botezului Domnului, arătând că acest eveniment al istoriei mântuirii reprezintă momentul în care Domnul Iisus Hristos Și-a revelat în mod public misiunea Sa de Mântuitor al lumii, care i-a asupra Sa toate păcatele oamenilor, anunțând taina Sfântului Botez și prefigurând moartea și Învierea Sa.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI