You are currently viewing SĂRBĂTOAREA FLORIILOR LA TÂRGOVIȘTE

SĂRBĂTOAREA FLORIILOR LA TÂRGOVIȘTE

     

     

 

   Cu speranță și încredere în Dumnezeu, numeroși credincioși târgovișteni au venit la Catedrala din Târgoviște pentru a participa la Sfânta Liturghie, săvârșită de către Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, însoțit de un sobor de preoți și diaconi, cu prilejul sărbătorii Intrării Domnului în Ierusalim (a Floriilor), duminică, 1 aprilie 2018.

   În cuvântul Său, Înaltul Ierarh a vorbit despre dimensiunea soteriologică și eshatologică a sărbătorii Intrării Domnului în Ierusalim, ce prefigurează intrarea în Ierusalimul ceresc, arătând că Dumnezeu pătrunde în viețile noastre cu delicatețea iubirii Sale milostive, după care a accentuat smerenia pe care Mântuitorul a manifestat-o când a pășit în Sfânta Cetate, ceea ce ne îndeamnă pe toți la a-L urma în toate momentele vieții, manifestând solidaritate și bunătate unii față de alții.

   Înaltpreasfinția Sa a binecuvântat ramuri de salcie și de măslin, ce au fost oferit credincioșilor la finalul sfintei slujbe, în amintirea ramurilor cu care locuitorii Ierusalimului au întâmpinat pe Mântuitorul Hristos, precum și ca semn de speranță, încredere și bucurie în lucrarea mântuitoare a lui Dumnezeu. Aceste ramuri au fost trimise, așa cum deja a devenit o tradiție la Târgoviște, de fii ai acestor locuri plecați în Spania, ca semn de apreciere și comuniune cu cei rămași în țară.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI