You are currently viewing SĂRBĂTOAREA IZVORUL TĂMĂDUIRII, LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIŞTE

SĂRBĂTOAREA IZVORUL TĂMĂDUIRII, LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIŞTE

           

 

   Vineri, 17 aprilie 2015, cu ocazia sărbătorii Izvorul Tămăduirii, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON a săvârşit Sfânta Liturghie la Catedrala din Târgovişte, împreună cu părinţi consilieri de la Centrul Eparhial, părinţii profesori, membri ai comisiei Olimpiadei Naţionale de Religie, însoţitori, în prezenţa domnului Cătălin Pâslaru, Inspector general în Ministerul Educaţiei şi Cercetării, a domnului Sorin Ion, Inspector general al Inspectoratului Şcolar Judeţean Dâmboviţa, a domnului Romeo Moşoiu, consilier al Ministrului Educaţiei şi Cercetării, a elevilor participanţi la olimpiadă şi a numeroşi credincioşi.
   Cu acest prilej, Înaltpreasfinţia Sa a hirotonit întru diacon pe tânărul Ştefan Adrian Nichifor, pe seama Parohiei Slobozia Cocoş, Protoieria Titu, absolvent al Facultăţii de Teologie şi Ştiinţele Educaţiei a Universităţii Valahia din Târgovişte.
   În cuvântul său, Înaltpreasfinţia Sa a evocat importanţa sărbătorii Izvorul Tămăduirii pentru spiritualitatea creştină răsăriteană, semnificația ei şi situarea ei în Săptămâna Luminată şi locul pe care Maica Domnului, Sfânta Fecioară Maria, îl are în istoria mântuirii. De asemenea, Înaltpreasfinţia Sa a binecuvântat participanţii la Olimpiada Naţională de Religie ce s-a desfăşurat în acest an la Târgovişte, subliniind deschiderea pe care Biserica noastră strămoşească o are pentru educaţie, ştiinţă şi cercetare, ca instituţie fundamentală a societăţii noastre, ce a patronat încă de la început învăţământul, fondând şi susţinând şcoala românească.
Reamintim că mâine 18 aprilie a.c., Înaltpreasfinţia Sa va premia pe câstigătorii fazei naţionale a Olimpiadei Naţionale de Religie, în cadrul unei ceremonii, la Liceul de Muzică şi Arte Bălaşa Doamna din Târgovişte.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI