You are currently viewing SĂRBĂTOAREA RUSALIILOR LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

SĂRBĂTOAREA RUSALIILOR LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

          

     

 

   Cu prilejul sărbătorii Pogorârii Duhului Sfânt, duminică 16 iunie 2019, numeroși credincioși au luat parte la Sfânta Liturghie, săvârșită de către Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, însoțit de către Părintele Vicar Eparhial, preoți și diaconi.

   Înaltpreasfinția Sa a oficiat apoi Vecernia specială a acestei zile și a binecuvântat frunzele de nuc, simbol al darurilor Duhului Sfânt care s-a pogorât peste peste sfinții apostoli, ce au fost oferite credincioșilor prezenți.

   În cuvântul de învățătură, Înaltul Ierarh a evidențiat importanța acestei sărbători, arătând că ea marchează nașterea din punct de vedere văzut a Bisericii și momentul fondator al trimiterii la misiunea de propovăduire a Evangheliei a apostolilor, a urmașilor lor, episcopi și preoți, precum și a tuturor celor botezați.