You are currently viewing SĂRBĂTORIREA SF. IERARH NIFON, PATRIARHUL CONSTANTINOPOLULUI ŞI MITROPOLITUL ŢÃRII ROMÂNEŞTI, LA TÂRGOVIŞTE

SĂRBĂTORIREA SF. IERARH NIFON, PATRIARHUL CONSTANTINOPOLULUI ŞI MITROPOLITUL ŢÃRII ROMÂNEŞTI, LA TÂRGOVIŞTE

 

   Vineri, 11 august 2017, la Târgovişte, în prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, cu participarea unor Ierarhi din ţară şi din străinătate, va avea loc sărbătorirea Sf. Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului şi Mitropolitul Ţãrii Româneşti, pe un podium special amenajat în apropierea Catedralei Arhiepiscopale şi Mitropolitane, unde se vor afla moaştele Sfântului Ierarh. Punctul central al evenimentului va fi constituit de săvârşirea Sfintei Liturghii şi închinarea celor peste 20.000 de pelerini, aşteptaţi să vină la această sărbătoare a Ortodoxiei românești.
   Ceremoniile vor fi deschise, joi, 10 august, ora 18.00, cu slujba Vecerniei Sfântului, după care va avea loc Pelerinajul Tinerilor din Eparhia noastră. Acesta va începe din Parcul Mitropoliei, va continua până la Mânăstirea Stelea, incluzând centrul istoric al Târgoviștei, și se va finaliza în faţa Catedralei, unde va fi săvârșită slujba “Acatistului Sf. Ier. Nifon” şi închinarea tinerilor la racla cu sfintele moaşte.
   Atât joi, 10 august, cât și vineri, 11 august 2017, pentru a încuraja performanța educațională, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit NIFON va premia pe elevii care au obţinut rezultate deosebite la Olimpiadele Naţionale la diferite discipline, precum şi pe profesorii care i-au îndrumat.
   Invitãm credincioşii sã participe, în numãr cât mai mare, la acest eveniment spiritual și cultural central al Eparhiei noastre, în zilele de joi, 10 august, ora 18,00, şi vineri, 11 august a.c., începând cu ora 7.00.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI