You are currently viewing SĂRBĂTORIREA SOLEMNĂ A SF. IERARH NIFON, PATRIARHUL CONSTANTINOPOLULUI ŞI MITROPOLITUL ŢÃRII ROMÂNEŞTI, LA TÂRGOVIŞTE

SĂRBĂTORIREA SOLEMNĂ A SF. IERARH NIFON, PATRIARHUL CONSTANTINOPOLULUI ŞI MITROPOLITUL ŢÃRII ROMÂNEŞTI, LA TÂRGOVIŞTE

   Joi, 11 august 2016, în prezenţa şi cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, cu participarea unor Ierarhi din ţară şi din străinătate, vor avea loc, la Târgovişte, ceremoniile legate de sărbătorirea Sf. Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului şi Mitropolitul Ţãrii Româneşti, lângă Catedrala Arhiepiscopală şi Mitropolitană, acolo unde se află moaştele Sfântului Ierarh, iar momentul cel mai important va fi constituit de săvârşirea Sfintei Liturghii şi închinarea celor peste 20.000 de pelerini, aşteptaţi să vină ca în fiecare an.
   Solemnităţile vor debuta în ziua de miercuri, 10 august, ora 18.00, cu slujba Vecerniei Sfântului şi, apoi, cu Pelerinajul Tinerilor din Eparhia noastră, care va începe din Parcul Mitropoliei şi va continua până la Mânăstirea Stelea, cuprinzând, apoi, centrul istoric al capitalei voievodale şi mitropolitane muntene, după care se va încheia în faţa Catedralei, cu oficierea “Acatistului Sf. Ier. Nifon” şi închinarea participanţilor la racla cu sfintele moaşte.
   În cele două zile, ca un omagiu adus de Biserică ştiinţei şi culturii, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit NIFON va premia elevii care au obţinut premii la Olimpiadele Naţionale la diferite discipline, precum şi pe profesorii care i-au îndrumat.
   Invitãm pe toţi credincioşii sã participe, ca de fiecare dată, în numãr cât mai mare, la acest moment important al bucuriei, speranţei şi credinţei noastre, în zilele demiercuri, 10 august, ora 18,00, şi joi, 11 august a.c., începând cu ora 7.00.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI