You are currently viewing SĂRBĂTORIREA ZILEI NAȚIONALE A ROMÂNIEI LA TÂRGOVIȘTE

SĂRBĂTORIREA ZILEI NAȚIONALE A ROMÂNIEI LA TÂRGOVIȘTE

  +

      Cu prilejul Zilei Naționale a României, vineri, 1 decembrie 2017, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON a deschis, la Târgoviște, ceremoniile ce s-au desfășurat în fața Monumentului Eroilor din Piața Tricolorului. Au participat senatori și deputați de Dâmbovița, precum și o delegație de consilieri municipali și primarul orașului Căușeni din Basarabia, elevi și studenți ai Universității Valahia din Târgoviște.
      Înaltpreasfinția Sa, împreună cu Pc. Pr. Vicar, Părinți Consilieri de la Centrul Eparhial și un sobor de preoți și diaconi, a oficiat slujba de Te Deum, iar, apoi, în cuvântul Său de învățătură, a accentuat necesitatea unității naționale a neamului nostru, sub toate formele, astăzi, impunându-se mai mult decât oricând, aprofundarea reconcilierii naționale, a comuniunii, a solidarității și a cooperării pentru a omagia jertfa înaintașilor noștri și pentru a ne aduce propria contribuție la progresul, propășirea și dezvoltarea națiunii și a țării noastre.       Unitatea națională este darul primit de la înaintași și comoara cea mai de preț pe care o putem transmite urmașilor noștri.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI