You are currently viewing SCHIMBAREA LA FAȚĂ A DOMNULUI – LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

SCHIMBAREA LA FAȚĂ A DOMNULUI – LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

În prezența a numeroși credincioși, însoțit de Părintele Vicar Eparhial, precum și de un sobor de preoți și diaconi, vineri, 6 august 2021, cu prilejul sărbătorii Schimbării la Față a Domnului, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon a săvârșit Sfânta Liturghie, la Catedrala din Târgoviște.

În cuvântul său, Mitropolitul Nifon a evocat semnificațiile pastoral-misionare și spirituale ale evenimentului Schimbării la Față a Domnului, arătând că este vorba despre o minune ce a avut ca scop întărirea și încurajarea celor mai apropiați apostoli, prin descoperirea slavei Sale, a luminii celei necreate, ca mărturie a dumnezeirii și puterii Lui, ca Dumnezeu Adevărat și Om Adevărat. Mesajul duhovnicesc al acestei sărbători se referă la nevoia de transfigurare, luminare și înnoire sufletească, prin intermediul harului Duhului Sfânt, de care ne putem împărtăși, în Biserică, prin intermediul Sfintelor Taine și Ierurgii. Astfel că, schimbându-ne viețile, luminându-le cu ajutorul lui Dumnezeu, putem transforma din temelii comunitățile și lumea noastră.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI