You are currently viewing SCHIMBAREA LA FAȚĂ LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

SCHIMBAREA LA FAȚĂ LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

În ziua de sâmbătă, 6 august 2022, cu prilejul sărbătorii Schimbării la Față a Domnului, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, însoțit de un sobor de preoți și diaconi, a săvârșit Sfânta Liturghie, la Catedrala din Târgoviște, iar la acest eveniment liturgic au luat parte numeroși credincioși.

În cuvântul său,  Mitropolitul Nifon a evidențiat faptul că Dumnezeirea Însăși S-a revelat cu prilejul Schimbării la față a Domnului Hristos, iar lumina de pe Tabor reprezintă un îndemn pentru credincioșii din toate timpurile, până la sfârșitul veacurilor, de a se transfigura și înnoi, aprofundând legătura de comuniune cu Dumnezeu, prin intermediul harului, pentru a vedea cu ochii credinței acea lumină necreată și de a accentua valoarea spirituală a lumii noastre. De altfel, aceasta este calea pe care au mers sfinții și pustnicii și pe care și noi suntem invitați să mergem, pentru a ne bucura de roadele luminii taborice în viața noastră.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI