You are currently viewing SCHOLA GRAECA ET LATINA – MISIUNE EDUCAŢIONALĂ, CULTURALĂ ŞI BISERICEASCĂ LA TÂRGOVIŞTE

SCHOLA GRAECA ET LATINA – MISIUNE EDUCAŢIONALĂ, CULTURALĂ ŞI BISERICEASCĂ LA TÂRGOVIŞTE

 

   Cu ocazia aniversării a 370 de ani de la întemeierea Schola Graeca et Latina de la Târgovişte, la Mânăstirea Stelea, Arhiepiscopia Târgoviştei, ca un omagiu adus acestui eveniment din istoria Bisericii şi a ţării noastre, în acest „An omagial al educaţiei religioase a tineretului ortodox”, aşa cum a fost el proclamat de către Sfântul Sinod al Bisericii noastre, la iniţiativa Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON a dorit să marcheze acest moment printr-un volum care să aprofundeze importanţa misionară, culturală şi educaţională a acestei instituţii şi pentru a aduce în memoria contemporană şcoala cu caracter academic de la Mânăstirea Stelea din Târgovişte, adevărat început al învăţământului universitar.
   Volumul cuprinde 280 de pagini şi a fost lansat cu ocazia Sărbătorii Sfântului Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului şi Mitropolitul Ţării Româneşti, de la 11 august 2016, în alese condiţii grafice. El se adresează teologilor, profesorilor de religie, clericilor şi credincioşilor, dar mai ales studenţilor teologi, elevilor seminarişti şi, în general, tuturor celor interesaţi de istoria românească şi bisericească medievală.
   Aşa cum spunea Înaltpreasfinţia Sa, în Prefaţa cărţii, Schola graeca et latina este „importantă pentru noi, deoarece a funcţionat la Târgovişte, a fost prima instituţie de învăţământ superior din Muntenia care a inspirat viitoarea Academie Domnească de la Bucureşti, a fost o şcoală bisericească, condusă de un cleric, ce şi-a desfăşurat activitatea în incinta unei mânăstiri şi a pregătit elita spirituală, politică şi culturală a timpului. Ea a mărturisit încă odată că Biserica a fost alături de fiii şi ficele sale, contribuind la dezvoltarea şi propăşirea acestui neam”.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI