You are currently viewing SEARĂ DUHOVNICEASCĂ DEDICATĂ APĂRĂTORILOR ORTODOXIEI ÎN ÎNCHISORILE COMUNISTE LA PAROHIA DOBRA DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

SEARĂ DUHOVNICEASCĂ DEDICATĂ APĂRĂTORILOR ORTODOXIEI ÎN ÎNCHISORILE COMUNISTE LA PAROHIA DOBRA DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

     

      Cu binecuvântarea Înaltpresfinţitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, sâmbătă, 18 noiembrie 2017, în prima săptămâna a Postului Nasterii Mântuitorului Iisus Hristos, Pr. prof. Nicolae Bordașiu a fost prezent în mijlocul tinerilor din Parohia Dobra, la invitația preoților slujitori. Evenimentul, la care au luat parte şi tineri din parohiile vecine, Gheboaia şi Mărceşti, alături de preoţii lor slujitori, a debutat cu prezentarea Pr. Nicolae Matei a temei: Mărturisitori şi apărători ai dreptei credinţe creştine strămoşeşti în perioada prigoanei comuniste şi vizionarea filmului Patriarhul Justinian Marina. Omul care a trăit pentru Biserică, realizat de Trinitas TV.

      Apoi, Pr. Nicolae Bordașiu a relatat câteva momente din anii de grea încercare, evocând câteva din personalităţile vremii pe care le-a cunoscut şi care l-au marcat ca teolog şi slujitor al Altarului străbun, dar şi comuniunea duhovnicească şi momentele trăite alături de Părintele Dumitru Stăniloae.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI