You are currently viewing SESIUNEA DE TOAMNĂ A EXAMENULUI DE CAPACITATE PREOŢEASCĂ ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI 2021

SESIUNEA DE TOAMNĂ A EXAMENULUI DE CAPACITATE PREOŢEASCĂ ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI 2021

Sub președinția Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, la Centrul Eparhial al Arhiepiscopiei Târgoviștei s-a desfășurat, marți, 21 septembrie 2021, sesiunea de toamnă a examenului de capacitate preoțească.

Au participat absolvenți ai cursurilor de licență și masterat ai Facultății de Teologie și Științele Educației a Universității Valahia din Târgoviște, fii duhovniceşti ai Arhiepiscopiei Târgoviștei, ce îndeplinesc toate condițiile canonice în eventualitatea hirotoniei.

În cadrul examenului, au fost evaluate, în scris, cunoștințele de teologie dogmatică ortodoxă, misiologie și morală, iar oral, cele de tipic, liturgică, muzică, omiletică și catehetică, precum şi cele de drept și administrație bisericească, așa cum prevede legislația eclezială.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI