You are currently viewing SFÂNTA LITURGHIE ȘI HIROTONIE ÎNTRU PREOT LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

SFÂNTA LITURGHIE ȘI HIROTONIE ÎNTRU PREOT LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

     

     

 

   În prezența a numeroși credincioși din Municipiul Târgoviște, sâmbătă, 1 aprilie 2017, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, însoțit de preoți și diaconi, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala din Târgoviște.
   Înaltpreasfinția Sa a hirotonit, cu această ocazie, întru preot, pe seama Parohiei Ludești, Protoieria Găești, pe tânărul diacon Alexandru Dinu, absolvent al programului de masterat din cadrul Facultății de Teologie și Științele Educației a Universității Valahia din Târgoviște.
   În cuvântul său, Înaltul Ierarh a evocat necesitatea aprofundării misiunii pastorale la parohii și a promovării, cu înțelepciune și eficacitate, a valorilor evanghelice, mai cu seamă prin intermediul activității cu tinerii și a colaborării cu școala, pentru a proteja și dezvolta identitatea noastră națională și creștin-ortodoxă.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI