You are currently viewing SFINŢIREA BISERICII PAROHIEI BRĂTEŞTII DE JOS DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI

SFINŢIREA BISERICII PAROHIEI BRĂTEŞTII DE JOS DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI

          

          

     

 

   Numeroşi credincioşi au luat parte, duminică, 16 septembrie 2018, la ceremonia de sfinţire a bisericii Parohiei Brăteştii de Jos, cu hramul Sfânta Treime din Protoieria Târgovişte Sud, slujba fiind săvârşită de către Înaltpreafinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon, împreună cu Părintele Vicar Eparhial, Părinţi Consilieri, preoţi şi diaconi.
   În cuvântul său, Înaltpreasfinţia Sa a vorbit despre importanţa sfinţirii bisericii parohiale, ca încununare a jertfei tuturor credincioşilor din comunitate, ca semn al intensităţii credinţei lor creştine, ce pune început bun aprofundării realităţii spirituale a Bisericii, ce de acum se zideşte în sufletele celor ce cred. Înaltul Ierarh a reafirmat, în acest An Centenar al Marii Uniri, valoarea familiei tradiţionale pentru comunitatea şi societatea noastră, îndemnând pe cei prezenţi să trăiască frumuseţea vieţii de comuniune familială şi să împărtăşească la cât mai mulţi acest model de viaţă binecuvântat de Dumnezeu.
   La eveniment, au luat parte oficialităţi naţionale, judeţene şi locale, dintre care menţionăm: pe domnul senator Adrian Ţuţuianu, vicepreşedinte al Senatului României, domnul deputat Cornel Ştefan, domnul Daniel Comănescu, preşedintele Consiliului Judeţean Dâmboviţa, pe domnul Romică Stoica, primarul localităţii Văcăreşti etc.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI