You are currently viewing SIMPOZION ŞTIINŢIFIC INTERNAŢIONAL LA TÂRGOVIŞTE

SIMPOZION ŞTIINŢIFIC INTERNAŢIONAL LA TÂRGOVIŞTE

  

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon, miercuri, 29 mai 2019, a debutat la Centrul Internaţional de Conferinţe al Universităţii Valahia din Târgovişte, Simpozionul Științific Internaţional intitulat Teologie și tradiție, spiritualitate și modernitate. Contribuția patriarhilor Nicodim Munteanu și Justin Moisescu și a traducătorilor de cărți bisericești la spiritualitatea și cultura românească, ce se va desfăşura pe parcursul a trei zile.

   La manifestare, au luat parte oficialități municipale și județene, conducerea universității, studenți și masteranzi. 

   În cadrul simpozionului, vor prezenta comunicări profesori și teologi de la facultăţile de teologie din ţară şi din străinătate, dintre care amintim: Pr. prof. univ. dr Ioan Sauca – Geneva, Pc. Pr. prof. dr. Viorel Ioniţă, – Geneva, Pr. prof. univ. dr Pablo Argárate – Austria, Prof. univ. dr. Paolo Odorico – Paris, Prof. univ. dr. Ingrid Schoberth- Germania, Prof. univ. dr. Wolfgang Schoberth- Germania, Conf. univ. dr. Maria Kovolopolu – Grecia, conf. univ. dr. Miltiadis Vanțos- Grecia, Prof. univ. dr. Daniel Ayuch – Liban, Arhim. Prof. univ. dr. Cyril Horovun–USA, Pr. prof. univ. dr. Ştefan Buchiu-Universitatea din Bucureşti, Pc. Pr. prof. univ. dr. Vasile Răducă-Universitatea din Bucureşti, Pr. prof. univ. dr. Emil Jurcan -Universitatea din Alba Iulia, Pr. prof. univ. dr Mihai Himchinschi – Universitatea din Alba Iulia, Pr. prof. univ. dr. Nicolae Chifăr, Universitatea din Sibiu Pr. prof. univ. dr. Aurel Pavel – Universitatea din Sibiu, Pr. prof. univ. dr. Dumitru Vanca – Universitatea din Alba Iulia. 

 

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI