You are currently viewing SLUJBĂ DE BINECUVÂNTARE A SEDIULUI ARHIEPISCOPIEI DUPĂ UN AMPLU PROIECT DE CONSOLIDARE ŞI REABILITARE

SLUJBĂ DE BINECUVÂNTARE A SEDIULUI ARHIEPISCOPIEI DUPĂ UN AMPLU PROIECT DE CONSOLIDARE ŞI REABILITARE

        

 

 

 

 Luni, 13 iunie 2016, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, alături de colaboratori de la Centrul Eparhial, a săvârşit slujba de binecuvântare a sediului administrativ eparhial. Acesta a fost supus unui amplu proiect de reabilitare şi consolidare, cu sprijinul substanţial al Companiei Naţionale de Investiţii, Consiliului Judeţean Dâmboviţa şi Primăriei Municipiului Târgovişte, precum şi contribuţiei din fonduri proprii.
   În cuvântul său, Înaltpreasfinţia Sa a mulţumit tuturor celor implicaţi în bunul mers al acestui proiect, de altfel foarte necesar unei bune şi sigure desfăşurări a activităţii administraţiei noastre eparhiale. În acelaşi timp, Înaltul Ierarh a vorbit despre importanţa slujbei de binecuvântare, ca mijloc prin care harul dumnezeiesc intră şi sfinţeşte cele necesare vieţii cotidiene şi însăşi existenţa noastră.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI