You are currently viewing SLUJBA SFÂNTULUI IERARH NICOLAE LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIŞTE

SLUJBA SFÂNTULUI IERARH NICOLAE LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIŞTE

 

          

 

Duminică, 6 decembrie 2015, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, însoţit de preoţi şi diaconi, a săvârşit Sfânta Liturghie la Catedrala din Târgovişte, în prezenţa unui mare număr de credincioşi din istorica Cetate de Scaun a Târgoviştei.
   Cu această ocazie,a hirotonit întru preot, pe seama Parohiei Niculeşti, Protoieria Titu, pe tânărul Ionuţ Lucian Bordei, absolvent de master al Facultăţii de Teologie şi Ştiinţele Educaţiei a Universităţii Valahia din Târgovişte.
   În cuvântul său, Înaltpreasfinţia Sa, a vorbit despre personalitatea Sf. Ier. Nicolae, model de de Ierarh şi exemplu filantropic binecunocut al Bisericii creştine din primele secole, accentuând necesitatea intensificării, astăzi, a mărturiei creştine prin intermediul misiunii social-filantropice şi caritative. De aceea, Înaltul Ierarh a şi evocat implicarea masivă, dar puţin cunoscută, a Bisericii strămoşeşti în slujirea filantropică, în contemporaneitate.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI