You are currently viewing SLUJIRE ARHIEREASCĂ LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE ADEVĂRATA BOGĂȚIE A OMULUI

SLUJIRE ARHIEREASCĂ LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE ADEVĂRATA BOGĂȚIE A OMULUI

 

          

 

          

 

 

   Duminică, 22 noiembrie 2015, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON a săvârșit, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, în prezența a numeroși credincioși, Sfânta Liturghie la Catedrala din Târgoviște.
   Cu acest prilej a hirotonit întru preot pe Pc.Diacon lect. univ. dr. Alexandru Arion, pe seama Parohiei Dărmănești I, Protoieria Târgoviște Sud, și a împărtășit elevii Seminarului Teologic Sf. Ioan Gură de Aur din Târgoviște, așa cu deja a devenit o tradiție la Catedrala din Târgoviște, la finalul primei săptămâni a Postului Nașterii Domnului.
   În cuvântul său de învățătură, Înaltpreasfinția Sa, aprofundând înțelesurile pericopei evanghelice a zilei referitoare la Pilda bogatului care i-a rodit pământul, a evidențiat rostul autentic al bogăției și datoria fiecăruia dintre noi de a ne folosi în folosul aproapelui ceea ce avem și ceea ce am primit de la Creator, căci adevărata bogăție constă în iubire, solidaritate, comuniune și dărnicie.

 

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTE