You are currently viewing SLUJIRE ARHIEREASCĂ LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE -Pocăința – fundament al autenticei vieți spirituale-

SLUJIRE ARHIEREASCĂ LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE -Pocăința – fundament al autenticei vieți spirituale-

În prima sâmbătă a perioadei liturgice a Triodului, în ziua de 27 februarie 2021, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala din Târgoviște, fiind însoțit de preoți și diaconi.
Cu această ocazie, în prezența credincioșilor prezenți, a hirotonit întru preot pe tânărul diacon, absolvent al Facultății de Teologie și Științele Educației din cadrul Universităţii Valahia din Târgoviște, Marius Cosmin Cătălina, pe seama Parohiei Burduca, Protoieria Găești.
În cuvântul său, Mitropolitul Nifon a vorbit aprofundat specificul perioadei liturgice a Triodului, în care ne aflăm, arătând că mesajul său central – pocăința – reprezintă o necesitate fundamentală pentru viața spirituală a fiecărui credincios, ea deschizându-ne ușile Raiului și contribuind la înnoirea din temelii a civilizației noastre creștine. Înaltpreasfinția Sa a subliniat că filantropia reprezintă un barometru al credinței noastre și principalul mijloc de credibilizare a misiunii de propovăduire a Evangheliei lui Hristos în lumea contemporană, de aceea, intensificarea acesteia, alături de pastorația tinerilor reprezintă priorități ale activității ecleziale de astăzi.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI