You are currently viewing SLUJIRE ARHIEREASCĂ, LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE, SPRE PLINIREA EVANGHELIEI LUI HRISTOS

SLUJIRE ARHIEREASCĂ, LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE, SPRE PLINIREA EVANGHELIEI LUI HRISTOS

                   

 

   Sâmbătă, 26 martie 2016, Înaltpreasfințitul Părinte Arhipiscop și Mitropolit NIFON, a săvârșit Sfânta Liturghie, la Catedrala din Târgoviște, însoțit de un sobor de preoți și diaconi, în prezența a numeroși credincioși.
   Cu această ocazie a hirotonit întru preot pe tânărul diacon Mădălin Păuna, pe seama Parohiei Chirca, Protoieria Găești, și pe tânărul Marius Munteanu, întru diacon, la Parohia Bănești, Protoieria Titu, ambii licențiați ai Facultății de Teologie și Științele Educației a Universității Valahia din Târgoviște.
   În cuvântul său, Înaltpreasfinția Sa a arătat importanța slujirii preoțești pentru societatea contemporană, apreciind că împreună cu enoriașii săi, preotul, la parohie, trebuie să vestească cuvântul plin de speranță al Evangheliei lui Hristos, în primul rând, prin mărturia vieții sale personale, iar apoi, prin intermediul propovăduirii, în toate ocaziile.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI