You are currently viewing SLUJIRE ARHIEREASCĂ ȘI HIROTONII LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

SLUJIRE ARHIEREASCĂ ȘI HIROTONII LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, însoțit de un sobor de preoți și diaconi, a săvârșit, sâmbătă, 28 mai 2022, Sfânta Liturghie, la Catedrala din Târgoviște.

Cu acest prilej, a hirotonit întru diacon, pe seama Parohiei Boteni, Protoieria Titu, pe tânărul Ștefan Gorgon, iar, întru preot, pe seama Parohiei Cornești, Protoieria Târgoviște Sud, pe tânărul diacon Georgian Laurențiu Neacșu. Ambii sunt absolvenți ai cursurilor de licență și de master din cadrul Facultății de Teologie și Științele Educației a Universității „Valahia” din Târgoviște.

În cuvântul său, Mitropolitul Nifon a evocat principalele provocări pastoral-misionare contemporane și a îndemnat pe tinerii slujitori ai Sfintelor Altare să se implice cât mai intens în aprofundarea catehizării credincioșilor de la parohiile lor și în dezvoltarea vieții spirituale, propovăduind cu responsabilitate principiile Evangheliei lui Hristos în cadrul comunității lor de credință.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI