You are currently viewing SLUJIRE SOCIAL-FILANTROPICĂ ȘI EDUCAȚIONALĂ ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

SLUJIRE SOCIAL-FILANTROPICĂ ȘI EDUCAȚIONALĂ ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

          

 

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, marți, 20 decembrie și miercuri, 21 decembrie 2016, în Parohia Gura Vulcănii, Protoieria Pucioasa, au fost oferite haine și alimente la trei familii aflate în dificultate, de către Pr. Ionel Topor, împreună cu tineri din Comitetul parohial, urmare unei colecte efectuată în parohie. De asemenea, în baza Parteneriatului dintre Biserică și Școală, după finalizarea orei de religie, la școala din localitate, cu sprijinul doamnei Ilie Magdalena, profesor de religie, preotul mai sus menționat, alături de câțiva elevi, a oferit unui elev daruri constând în articole de îmbrăcăminte.
   În baza aceluiași parteneriat, în cadrul Școlii Gimnaziale „Constantin Secăreanu” din Runcu, la inițiativa doamnei învățătoare Alina Simionescu și a preotului profesorului Ciprian Popescu, cu sprijinul doamnei director Mănoiu Gabriela, elevii clasei a IV-a au dezvoltat un miniproiect social-filantropic, intitulat „Un dar mic, o bucurie mare”. Acesta a presupus vizitarea unor familii nevoiașe, ale unor copii cu situație financiară precară și bătrâni imobilizați la pat, cărora elevii le-au cântat colinde și le-au oferit daruri ce au constat, după caz, în alimente, dulciuri și jucării.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI