You are currently viewing TABĂRĂ LA MÂNĂSTIREA PEŞTERA PENTRU ELEVII OLIMPICI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI

TABĂRĂ LA MÂNĂSTIREA PEŞTERA PENTRU ELEVII OLIMPICI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI

   

   

   Luni, 18 iulie 2016, elevi participanţi la Olimpiada Naţională de Religie de la diferite şcoli din judeţ şi din cadrul Seminarului Teologic „Sf. Ioan Gură de Aur” din Târgovişte, însoţiţi de profesori ai şcolii, au plecat în tabără, la Mânăstirea Peştera, ca dar, pentru strădania lor educaţională, oferit de către Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON.

   Reamintim că, în cadrul Olimpiadei Naţionale de Religie, de la Timişoara, ce s-a desfăşurat, în perioada 18-22 aprilie a.c., au fost premiați, următorii elevi: Ștefania Florentina SÂRBU, clasa a VIII-a a Școlii Gimnaziale din Dărmănești, îndrumată de Prof. Dumitru Mugurel SAVU – Premiul I și Premiu Special; Gabriela Raluca STAN, clasa a IX-a a Colegiului Național „Constantin Cantacuzino” din Târgoviște, îndrumată de Prof. Floricica ȘTEFAN – Mențiune şi Premiul Special, şi Alexandra OLÂC, clasa a XII-a a Colegiului Național „Ienăchiță Văcărescu” din Târgoviște, îndrumată de Pr. Prof. Iulian MĂCRIȘ – Premiul Special. La faza pe Seminarii, ce a avut loc la Mănăstirea Neamț, în perioada 4-7 mai a.c., au obţinut premii următorii: Ștefan Andrei BREZEANU, clasa a X-a, mențiune la Noul Testament și trei premii speciale, sub îndrumarea Pr. prof. Marian BADEA; Valentin IONIȚĂ, clasa a XII-a, premiul special la Dogmatică, sub îndrumarea Pr. prof. Alin PLEȘA şi Marius GANEA, clasa a IX-a, diplomă de participare la Vechiul Testament, sub îndrumarea Pr. prof. Marian BADEA.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI