You are currently viewing TÂRNOSIREA BISERICII, CU HRAMUL SF. M.M. DIMITRIE, DIN SATUL DUMBRAVA, COM. ULMI, JUD. DÂMBOVIȚA

TÂRNOSIREA BISERICII, CU HRAMUL SF. M.M. DIMITRIE, DIN SATUL DUMBRAVA, COM. ULMI, JUD. DÂMBOVIȚA

 

      Duminică, 11 noiembrie 2018, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, însoțit de preoți și diaconi, va săvârși slujba de târnosire a primei biserici din satul Dumbrava, comuna Ulmi, judeţul Dâmbovița, cu hramul Sf. Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir.
      Cu această ocazie, cei care vor dori, bărbați și femei, se vor putea închina și intra în Sfântul Altar, până seara târziu, conform tradiției noastre liturgice ortodoxe.
      Având trei turle, biserica a fost construită în formă de cruce, între anii 2013-2018, cu binecuvântarea și la inițiativa Înaltpreasfinției Sale, precum și cu străduința Preotului Iulian Ambrozie,
      Invităm credincioșii să participe la acest eveniment spiritual al Eparhiei noastre, începând cu ora 8.00.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI