You are currently viewing TÂRNOSIREA BISERICII CU HRAMUL SFÂNTA TREIME DIN SATUL RACOVIȚA, COM. BUCȘANI, JUD. DÂMBOVIȚA

TÂRNOSIREA BISERICII CU HRAMUL SFÂNTA TREIME DIN SATUL RACOVIȚA, COM. BUCȘANI, JUD. DÂMBOVIȚA

   Duminică, 22 septembrie 2019, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, însoțit de preoți și diaconi, va săvârși slujba de târnosire a noii biserici din satul Racovița, comuna Bucșani, judeţul Dâmbovița, cu hramul Sfânta Treime. Cu acest prilej unic, cei care vor dori se vor putea închina și intra în Sfântul Altar până seara târziu, conform tradiției noastre ortodoxe liturgice.

   Biserica a fost construită între anii 1995-2019, lângă vechea biserică a parohiei, aflată în stare de conservare, datând de la anul 1806. Sfântului lăcaş este edificat în formă de cruce, având o turlă pe naos şi două pe pronaos, iar pictura a fost realizată în tehnica fresco.

   Lucrările de construire, amenajare şi înfrumuseţare s-au datorat străduinţei Înaltpreasfinţiei Sale, precum şi efortului preotului paroh Ion Paraschiva. Au fost utilizate fonduri din partea Consiliului Local al Comunei Bucşani şi a enoriaşilor parohiei, prin implicarea deosebită a membrilor Consiliului parohial.

   Invităm credincioșii să participe la acest eveniment spiritual al Eparhiei noastre, începând cu ora 8.00.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI