You are currently viewing TÂRNOSIREA BISERICII PAROHIEI PICIOR DE MUNTE II

TÂRNOSIREA BISERICII PAROHIEI PICIOR DE MUNTE II

Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon va săvârși duminică, 3 octombrie 2021, slujba de târnosire a noii biserici, cu hramul „Sf. Ier. Nifon, Patriarhul Constantinopolului şi Mitropolitul Ţării Româneşti”, din satul Picior de Munte, comuna Dragodana.

Lucrările de construire, amenajare şi înfrumuseţare ale sfântului locaș, derulate între anii 2008-2021, s-au datorat iniţiativei, efortului şi străduinţei Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon, precum şi jertfelniciei Preotului paroh Dănuţ Dina, cu sprijinul Arhiepiscopiei Târgoviştei, al Secretariatului de Stat pentru Culte, al Consiliului Judeţean Dâmboviţa și al Consiliului Local al Comunei Dragodana, la care s-a adăugat contribuţia enoriaşilor parohiei, prin implicarea deosebită a membrilor Consiliului parohial.

Cu acest prilej unic, toți credincioșii, bărbați și femei, se vor putea închina și intra în Sfântul Altar, până seara târziu, conform tradiției noastre liturgice ortodoxe.

Invităm credincioșii să participe la acest eveniment spiritual al Eparhiei noastre, începând cu ora 8.00.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTE