You are currently viewing TINERI DE LA PAROHIA VIFORÂTA ÎN PELERINAJ LA MĂNĂSTIRI DIN TRANSILVANIA

TINERI DE LA PAROHIA VIFORÂTA ÎN PELERINAJ LA MĂNĂSTIRI DIN TRANSILVANIA

     

 

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, în perioada 17-20 iulie 2017, tineri de la Parohia „Sfânta Treime” din Viforâta, însoţiţi de Pc. Pr. Cosmin Santi, au efectuat un pelerinaj în nordul Transilvaniei. Tinerii au vizitat mai multe locuri de referință, între care Mănăstirea Brâncoveanu-Sâmbăta de Sus, Mănăstirea Dumbrava din jud. Alba-Iulia, Mănăstirea Nicula şi Mănăstirea Floreşti din județul Cluj, Mănăstirea Sfânta Treime-Bic din jud. Sălaj, iar apoi pelerinii au poposit la Mănăstirea Crişan şi Prislop din jud. Hunedoara.
   Tinerilor li s-a explicat istoricul fiecărui loc și importanța sa duhovnicească, pe tot parcursul pelerinajului având loc fructuoase dialoguri duhovnicești.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI