You are currently viewing TINERI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI AU PARTICIPAT LA ÎNTÂLNIREA TINERILOR ORTODOCȘI DIN TOATĂ LUMEA DE LA BUCUREȘTI

TINERI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI AU PARTICIPAT LA ÎNTÂLNIREA TINERILOR ORTODOCȘI DIN TOATĂ LUMEA DE LA BUCUREȘTI

    

 

 În perioada 1-4 septembrie 2016, Patriarhia Română, în colaborare cu câteva instituții partenere, a organizat, la București, ÎNTÂLNIREA TINERILOR ORTODOCȘI DIN TOATĂ LUMEA, eveniment la care au participat peste 2.500 de tineri din țară și din străinătate, precum şi reprezentanţi ai celorlalte Biserici Ortodoxe.

   Programul evenimentului a cuprins ateliere de lucru, rugăciune, vizite la cele mai importante obiective ale spiritualității ortodoxe românești din București, un concert de muzică ușoară, conferința cu tema Iisus Hristos – Bucuria Vieții, urmată de Procesiunea Luminilor, iar, în încheiere, participarea la Sfânta Liturghie oficiată de Preafericitul Părinte Patriarh DANIEL, înconjurat de un sobor de ierarhi, preoţi şi diaconi, în fața Noii Catedrale Patriarhale.

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, din Eparhia noastră au participat un număr de 50 de tineri, din localități ale județului Dâmbovița, cu diferite preocupări și ocupații, care au dus cu ei mesajul de credință din istorica Cetate de Scaun munteană și care, așa cum am popularizat recent, s-au întâlnit cu Înaltpreasfinția Sa înainte de participarea la acest important eveniment al Ortodoxiei universale.

   Informații detaliate cu privire la cele desfășurate la ÎNTÂLNIREA TINERILOR ORTODOCȘI DIN TOATĂ LUMEA se găsesc la linkul http://basilica.ro/tag/ito2016/.

   Precizăm că acest eveniment va fi organizat, anul următor, la Iași.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI