You are currently viewing TINERI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI AU PARTICIPAT LA REUNIUNEA TINERILOR ORTODOCŞI

TINERI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI AU PARTICIPAT LA REUNIUNEA TINERILOR ORTODOCŞI

          

 

   În perioada 4-7 septembrie 2015, cu binecuvântarea şi sprijinul Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, 50 de tineri din Eparhia noastră, membri ai comitetelor de tineret parohial, elevi seminarişti şi studenţi teologi, au participat, la Cluj-Napoca, Capitala europeană a tineretului, anul acesta, la Reuniunea Tinerilor Ortodocşi din Europa, manifestare organizată de Patriarhia Română.
   La acest eveniment, care a dorit să afirme deschiderea universală și ecumenică a Ortodoxiei, precum şi preocuparea Bisericii pentru misiunea în rândul tinerilor, au participat peste 5 mii de tineri din țară, dar și din Republica Moldova, Rusia, Grecia, Ucraina, Bulgaria, Serbia, Polonia, Cehia și Slovacia, Finlanda, Georgia, Albania și Cipru, Siria și Palestina. Pe parcursul a 4 zile, au fost organizate conferințe și dialoguri cu tinerii, la care au fost invitate personalităţi ale spiritualităţii ortodoxe contemporane, workshop-uri tematice stradale, dar și concerte de muzică ușoară, folk și populară.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI