You are currently viewing TINERII DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI, LOCUL 1 LA FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE TOACĂ DE LA VICTORIA

TINERII DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI, LOCUL 1 LA FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE TOACĂ DE LA VICTORIA

 

   Marți, 3 iulie 2018, a avut loc în orașul Victoria, județul Brașov, ediția a XV-a a Festivalului Internațional de Toacă și de Clopote, la care au participat 87 de copii din toate zonele țării, din Republica Moldova și Ungaria.

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, următorii tineri, care au obținut cel mai mare punctaj la etapa eparhială a concursului de la Parohia „Mânăstirea Cobia” – Protoieria Găești, din data de 29 iunie 2018, au reprezentat Arhiepiscopia Târgoviștei la eveniment: Eduard IONIȚĂ, de la Parohia Bungetu, Protoieria Târgoviște Sud (clasa a VIII-a); Florin Costin STAN, de la Parohia Mislea, Protoieria Găești (clasa a VII-a); Mihail PĂUN, de la Parohia Burduca, Protoieria Găești (clasa a VI-a).
   În urma jurizării de la Victoria, toți aceștia au obținut Premiul 1, Arhiepiscopia Târgoviștei fiind astfel singura Eparhie din țară cu primele locuri câștigate la fiecare secțiune de participare.
   Festivalul Internațional de Toacă și de Clopote din orașul de la poalele Muntelui Făgăraș, este o manifestare spirituală și culturală unică în lume, în cadrul căreia, anual, tot mai mulți tineri își etalează măiestria, făcând din cântecul de toacă o adevărată artă.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI