You are currently viewing TREI TINERI PREOȚI AU FOST HIROTESIȚI DUHOVNICI, LA PARACLISUL MITROPOLITAN DIN TÂRGOVIȘTE

TREI TINERI PREOȚI AU FOST HIROTESIȚI DUHOVNICI, LA PARACLISUL MITROPOLITAN DIN TÂRGOVIȘTE

          

 

      Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop si Mitropolit Nifon a hirotesit întru duhovnic, marți, 6 octombrie 2020, la Paraclisul „Sf. Antonie cel Mare”, de la Reședinta Eparhială, trei tineri preoți recent hirotoniți. Aceștia sunt: pr. Teodor Romario Tudorache, de la Parohia Valea Leurzii, Protoieria Pucioasa, pr. Iustin Sbîrciog, de la Parohia Vișina I, Protoieria Găești și Pr. Mihail Cătălin Boșomoiu, de la Parohia Ungureni, Protoieria Titu.
      În cuvântul de învăţătură, Înaltpreasfinţia Sa i-a îndemnat pe tinerii preoți, nou hirotesiți, să aprofundeze, cu hotărâre, misiunea pastorală la parohiile lor, îndrumându-și enoriașii cu bunăvoință, bunătate și iubire, pentru a contribui la înnoirea spirituală a Bisericii noastre străbune în contemporaneitate și pentru a împărtăși speranță și încredere, în aceste vremuri de pandemie.
      Cu acest prilej, Înaltpreasfinţia Sa le-a oferit în dar tinerilor preoți câte un Aghiasmatar și o cruce de binecuvântare.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI