You are currently viewing UN NOU DIRECTOR LA SEMINARULUI TEOLOGIC SF. IOAN GURĂ DE AUR DIN TÂRGOVIȘTE

UN NOU DIRECTOR LA SEMINARULUI TEOLOGIC SF. IOAN GURĂ DE AUR DIN TÂRGOVIȘTE

  

   Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon a instalat, marți, 18 septembrie 2018, pe Pc. Pr. prof. dr. Marin Bugiulescu, în funcția de director al Seminarului Teologic Sf. Ioan Gură de Aur din Târgoviște.
   La eveniment a luat parte domnul Prof. Sorin Ion, Inspector Școlar General al Inspectoratului Școlar Județean Dâmbovița, care a dat citire deciziei de numire, precum și profesorii și ostenitorii școlii.

   Înaltpreasfinţia Sa a evidențiat rolul educației înfăptuite în cadrul Seminarului Teologic în pregătirea viitorilor misionari ai Bisericii noastre, precum și relația de colaborare rodnică dintre teologie și știință, în zidirea unor personalități competente sub aspect cultural, spiritual și național.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI