You are currently viewing UN NOU GRUP DE 100 DE ROMÂNI BASARABENI AU VIZITAT MĂNĂSTIREA DEALU DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

UN NOU GRUP DE 100 DE ROMÂNI BASARABENI AU VIZITAT MĂNĂSTIREA DEALU DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

     

 

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, sâmbătă, 11 noiembrie 2017, un grup de 100 de români basarabeni, însoțiți de domnișoara Ioana Vasiloiu, consilier în cadrul Ministerului pentru Românii de Pretutindeni, au vizitat Mănăstirea Dealu, de lângă Târgoviște.
   Aici, le-a fost prezentat istoricul acestei vechi vetre de cultură și spiritualitate românească, având loc un rodnic dialog pe teme duhovnicești, tinerii români din Basarabia fiind dornici de a pătrunde tainele vieții monahale, dar și de a cunoaște aspecte practice privind predarea Religiei în școlile din România.
   Menționăm că acest grup de vizitatori au venit în România prin intermediul proiectului „Descoperă și Cunoaște România”, inițiat de ministerul mai sus amintit, cu scopul promovării turistice, spirituale și culturale a țării noastre.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI