You are currently viewing UN NOU GRUP DE ROMÂNI BASARABENI A VIZITAT MĂNĂSTIRILE STELEA ȘI DEALU DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

UN NOU GRUP DE ROMÂNI BASARABENI A VIZITAT MĂNĂSTIRILE STELEA ȘI DEALU DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

 

   Miercuri, 9 august 2017, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, un nou grup de români basarabeni a vizitat mânăstirile Dealu și Stelea.
   După ce le-a fost oferită masa de prânz la Mânăstirea Dealu, ca semn de binecuvântare, aceștia au primit în dar iconițe din partea Înaltpreasfinției Sale, prin intermediul Pc. Pr. Ionuț Ileana, Consilier Eparhial.
   Reamintim că grupurile de români basarabeni au venit în România, prin intermediul proiectului Cunoaște-ți țara, inițiat de Platforma Unionistă Acțiunea 2012, cu scopul promovării turistice, spirituale și culturale a țării noastre, dar și ca oportunitate de studii sau de muncă pentru românii din Basarabia.

 

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI