You are currently viewing UN NOU PROTOPOP AL PROTOIERIEI GĂEȘTI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

UN NOU PROTOPOP AL PROTOIERIEI GĂEȘTI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

    

   La Biserica Sf. Ioan din orașul Găești, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, însoţit de preoţii consilieri de la Centrul Eparhial, a instalat luni, 7 noiembrie 2016, pe Pc. Pr. Marius Traian STAN ca protoiereu al Protoieriei Găești, în prezenţa preoţilor din această protoierie.
   După ce a săvârșit slujba de hirotesie, în cuvântul Său, Înaltpreasfinţia Sa a mulţumit fostului protopop, Pr. Adrian Constantin, pentru întreaga sa activitate dăruită slujirii Bisericii noastre strămoșești, evocând câteva din cele mai importante probleme pastoral-misionare contemporane, precum și nevoia intensificării implicării duhovnicești a preoților, la parohii.
   Noul protopop a mulţumit Înaltpreasfinției Sale pentru încrederea cu care a fost învestit și a precizat, pe scurt obiectivele pastoral-misionare pe care le are în vedere în mandatul său și modalitatea de optimizare a administrației protoieriei pe care o va conduce.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI