You are currently viewing VIRTUTEA CREDINŢEI – O PERSPECTIVĂ DEPLINĂ ASUPRA LUMII ŞI A VIEŢII

VIRTUTEA CREDINŢEI – O PERSPECTIVĂ DEPLINĂ ASUPRA LUMII ŞI A VIEŢII

          

          

 

   Cu multă bucurie, credincioşi din Municipiul Târgovişte au ţinut să participe astăzi, în a IV-a Duminică după Rusalii, în ziua de 5 iulie 2020, la Catedrala din Târgovişte, unde Sfânta Liturghie a fost săvârşită de către Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon. La acest eveniment liturgic, Înaltpreasfinţia Sa a fost însoţit de preoţi şi diaconi, precum şi de slujitorii acestui Sfânt Locaş. Cu acest prilej Mitropolitul Nifon a hirotonit întru preot pe diaconul Ionuţ Ciulei, pe seama Parohiei Schela Mare, Protoieria Târgovişte Sud. Aceasta după ce ieri, 4 iulie 2020, Înaltul Ierarh a hirotonit întru preot pe tânărul diacon Eugen Stroe, pe seama parohiei Vultureanca, Protoieria Găești. În cuvântul Său de învăţătură, Mitropolitul Nifon, a evocat necesitatea aprofundării şi intensificării slujirii pastorale în parohiile Eparhiei noastre, pentru a oferi credincioşilor noştri puternice repere de credinţă şi de speranţă, în aceste vremuri dominate de secularizare şi de diferite idei aparţinând unor ideologii străine vieţii. Referitor la Evanghelia zilei, Înaltpreasfinţia Sa, a vorbit despre virtutea credinţei ca singura ce ne poate oferi o viziune integrală asupra omului şi asupra lumii, contribuind la îmbunătăţirea societății noastre prin medierea păcii, echilibrului şi a bunei înţelegeri între oameni. Credința pilduitoare a sutașului roman care L-a impresionat până și pe Mântuitorul ne îndeamnă la a pune în centrul societății noastre omul, cu problemele și nevoile lui, înainte de orice, pentru că el este făptura prețioasă a lui Dumnezeu și ocazie a desăvârșirii pentru noi. Un conducător autentic își prețuiește, înainte de orice, pe toți cei care-l ajută în munca cotidiană, iar înaintea logicii profitului este omul pentru care Fiul lui Dumnezeu S-a Întrupat.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI