You are currently viewing VIZITĂ PASTORALĂ A MITROPOLITULUI NIFON ÎN PAROHII DIN MUNICIPIUL TÂRGOVIŞTE ŞI ÎMPREJURIMI

VIZITĂ PASTORALĂ A MITROPOLITULUI NIFON ÎN PAROHII DIN MUNICIPIUL TÂRGOVIŞTE ŞI ÎMPREJURIMI

 

      

 

        

 

   Vineri, 10 iunie 2016, Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, însoţit de Pc. Pr. Dr. Ionuţ GHIBANU, Vicar Eparhial, şi Părinţi Consilieri de la Centrul eparhial, a efectuat o vizită pastorală la parohiile Sf. Ierarh Nifon şi Sf. Voievod Neagoe Basarab din Municipiul Târgovişte, precum şi la biserica parohială din Ulmi.
   La fiecare parohie, Înaltpreasfinţia Sa a discutat cu preoţii problemele pastoral-misionare specifice, accentuând nevoia implicării mai intense pentru impulsionarea vieţii spirituale, administrative şi edilitar-gospodăreşti parohiale.
   S-a evocat nevoia unei mai bune organizări a activităţilor parohiale, iar la Parohia Sf. Voievod Neagoe Basarab, cea mai nouă din Municipiul Târgovişte, situată în cel mai recent cartier al oraşului, a fost remarcat stadiul construcţiei bisericii.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI