You are currently viewing VIZITĂ PASTORALĂ ÎN ORAŞUL GĂEŞTI ŞI LA MÂNĂSTIREA PĂTROAIA

VIZITĂ PASTORALĂ ÎN ORAŞUL GĂEŞTI ŞI LA MÂNĂSTIREA PĂTROAIA

         

 

    

   Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, însoţit de Pc. Pr. dr. Ionuţ GHIBANU, Vicar eparhial, Pc. Pr. Consilier Nicolae PANĂ şi Pc. Pr. Inspector eparhial Gabriel OPROIU, a efectuat, luni 18 iulie 2016, o vizită pastorală la catedrala aflată în construcţie în oraşul Găeşti iar apoi la Mânăstirea Pătroaia.

   Înaltpreasfinţia Sa a evaluat stadiul lucrărilor de construcţie al catedralei din Găeşti, în prezenţa unor oficialităţi locale, şi a îndemnat la intensificarea efortului de finalizare a acestui important locaş de cult. La Mânăstirea Pătroaia, Înaltpreasfinţiei Sale i-au fost prezentate problemele curente ale comunităţii monahale şi alte aspecte edilitar-gospodărești, oferindu-se ajutorul necesar.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI