You are currently viewing VIZITE LA MÂNĂSTIRI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI ÎN CADRUL SĂPTĂMÂNII ȘCOALA ALTFEL

VIZITE LA MÂNĂSTIRI DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI ÎN CADRUL SĂPTĂMÂNII ȘCOALA ALTFEL

 

Elevii claselor pregătitoare ai Școlii Gimnaziale Gura Ocniței, însoțiți de  Pr. Sorin Alexandru Olteanu, de cadre didactice și de părinți, au vizitat, luni, 18 decembrie 2023, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon,  mănăstirile Dealu și Viforâta, în cadrul săptămânii ,,Școala Altfel”,  cu prilejul  căreia au colindat obștile celor două mănăstiri.

La Mănăstirea Dealu, doamna Prof. Simona Maria Mihai, Inspector școlar și Președinte al Asociației Profesorilor de Religie – filiala Dâmbovița, a vorbit elevilor despre frumusețea colindelor și noblețea marelui praznic al Nașterii Domnului.

Elevii au apreciat frumusețea celor două mănăstiri, s-au bucurat de frumoasa primire a maicilor starețe însoțite de oștile mănăstirilor și au primit daruri.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI