You are currently viewing ZIUA ARMATEI ROMÂNE ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

ZIUA ARMATEI ROMÂNE ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

       

   Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, însoțit de preoți și diaconi, a participat marți, 25 octombrie 2016, la ceremoniile prilejuite de Ziua Armatei Române, ce s-au desfășurat în apropierea Turnului Chindiei din cadrul Curții Domnești din Târgoviște. La eveniment, au participat oficialități locale și județene, conducerea Garnizoanei Târgoviște, militari, elevi și locuitori ai Municipiului Târgoviște.
   După săvârșirea unei slujbe de mulțumire, Înaltpreasfinția Sa a evidențiat faptul că, de-a lungul timpului, Armata română, împreună cu Biserica strămoșească, s-a dovedit a fi o instituție românească fundamentală, care a sprijinit cele mai nobile aspirații naționale, contribuind la consolidarea identității spirituale și demnității naționale. Înaltul Ierarh a arătat că și astăzi, Armata și Biserica sunt instituții simbolice ale neamului nostru, ce se bucură în cel mai înalt grad de respectul conaționalilor noștri, oferind societății noastre încredere, stabilitate și speranță. Omagiind armata, venerăm pe eroii care s-au jertfit de-a lungul vremii pentru neamul nostru românesc.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI