You are currently viewing ZIUA NAȚIONALĂ ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

ZIUA NAȚIONALĂ ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

    

   

     

   Joi, 1 decembrie 2016, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON a participat la, Târgoviște, la ceremoniile dedicate Zilei Naționale a României, ce s-au desfășurat în fața Monumentului Eroilor din Piața Tricolorului.
   După săvărșirea slujbei de Te Deum, Înaltpreasfinția Sa a omagiat sacrificiul tuturor acelora care au făcut posibilă Marea Unire de la 1 decembrie 1918, precizând că Ziua Națională a României este o zi de preamărire a lui Dumnezeu, care a sprijinit neamul nostru în decursul istoriei sale, de aceea, ea trebuie să fie un moment de manifestare a unirii, a iubirii și a comuniunii, lăsând deoparte egoismul, ura și dezbinarea.Înaltul Ierarh a amintit și de pilda de unitate și de iubire, în duh evanghelic, a Sf. Ap. Andrei, Ocrotitorul României, a cărui sărbătoare este imediat înaintea Zilei Naționale, ca un omagiu adus valorilor creștine care au plămădit cultura românească.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI