You are currently viewing ZIUA NAȚIONALĂ PENTRU COMEMORAREA MARTIRILOR BRÂNCOVENI ȘI DE CONȘTIENTIZARE A VIOLENȚEI ÎMPOTRIVA CREȘTINILOR CELEBRATĂ ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

ZIUA NAȚIONALĂ PENTRU COMEMORAREA MARTIRILOR BRÂNCOVENI ȘI DE CONȘTIENTIZARE A VIOLENȚEI ÎMPOTRIVA CREȘTINILOR CELEBRATĂ ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

          

          

               

 

   În Arhiepiscopia Târgoviștei a fost celebrată, duminică, 16 august 2020, Ziua Națională pentru comemorarea martirilor Brâncoveni și de conștientizare a violenței împotriva creștinilor, conform legii nr.134/2020 și a hotărârii 6107/2020 a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.
   În predica din cadrul Sfintei Liturghii, preoții au amintit despre semnificația acestei zile, precum și despre martiriul creștinilor din toate timpurile, despre rolul mărturisitor al jertfei lor pentru misiunea Bisericii, despre necesitatea conștientizării violențelor asupra creștinilor, fiindcă religia noastră este cea mai persecutată din lume, precum și despre nevoia promovării Creștinismului ca factor esențial al păcii sociale.
   De asemenea, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, bisericile parohiilor și ale mânăstirilor au fost iluminate în roșu – simbol al sângelui martirilor, pentru a marca această zi, fiind și o modalitate de evidențiere a semnificației acestei zile și de conștientizare a contemporanilor de necesitatea unui înnoit angajament creștin.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI